Skrypt z wywiadu udzielonego programowi Nasze Radio Canada CJSR 88.5 FM

Joanna Ciapka-Sangster rozmawiała z prezesem Choru, Genia Serewko

Ukazal się w niedziele, 23 października o godz. 18-ej

Chór Polonia powstał w 1999 roku w ramach przygotowań Edmontońskiej Orkiestry Symfonicznej, pod dyrekcja Grzegorza Nowaka, do wystawienia opery „Harnasie” Karola Szymanowskiego.

Chór Polonia jest dobrze znany wśród „Polonusów” z Edmonton i okolic. Nieprzerwanie przez ponad 20 lat (do pandemii) występował i uczestniczył w życiu Polonii edmontońskiej biorąc udział we wszystkich niemal akademiach patriotycznych z okazji Święta Niepodległości czy Konstytucji 3 Maja.

Od początku swego istnienia starał się również być ambasadorem polskiej kultury, przybliżając ja swoim kanadyjskim przyjaciołom i sąsiadom.

Prawie co roku w grudniu, Chór Polonia brał udział w bożonarodzeniowych imprezach organizowanych przez Wirth Institut przy University of Alberta, śpiewając kolędy z austriackimi, czeskimi, słowackimi i węgierskimi przyjaciółmi.

Występował tez niemal co roku w Parlamencie Alberta (Alberta Legislature) prezentując Edmontonczykom piękne polskie kolędy.

Już w roku 2000 Chór został zaproszony, by zaśpiewać parę utworów na otwarciu wystawy „Solidarność 1980” w edmontońskim ratuszu.

W następnym roku kilkoro członków Choru Polonia wzięło udział w uświetnieniu ceremonii otwarcia VIII Mistrzostw Swiata w Lekkiej atletyce, które odbyły się w Edmonton.

W roku 2002 grupa taneczna „Polonez” obchodziła swoje 20-lecie i Chór Polonia został zaproszony przez pana Walentego Michalika do odśpiewania paru piosenek ludowych.

Każda pięciolatka istnienia Choru była świętowana w specjalny sposób. Organizowane były nie tylko koncerty galowe, ale często również specjalnie przygotowane kabarety lub musicale, które odbiegały od stałego programu artystycznego choru i były połączone z kolacja i zabawa taneczna dla publiczności. W roku 2014 (15-lecie Choru) przygotowano musical „Wesele cygańskie”, gdzie gościnnie wystąpiła, młodziutka jeszcze skrzypaczka Maya Budzińska. A z okazji 20-lecia Choru, w czerwcu 2019 roku wystawiono musical „Noc Świętojańska”.

Chór Polonia uczestniczył również w imprezach krajowych i zagranicznych. W 2007 roku wziął udział w festiwalu muzyki chóralnej w Montreal i Laval.

W 2008 wystąpił w Chicago w corocznej imprezie organizowanej przez tamtejsza Polonie zwanej „Taste of Poland”.

W roku 2011 Chór Polonia wziął udział w Polish Heritage Festival w Holmdel, koło New Jersey. Mile wspominamy ten wyjazd, ponieważ mieszkaliśmy w hotelu w Nowym Yorku, a próby robiliśmy sobie w Central Park, co spotkało się z zainteresowanie i aprobata przechodzących nowojorczyków.

W roku 2015 uczestniczyliśmy w międzynarodowym festiwalu muzyki chóralnej „Serenade” w Washington.

W maju 2017 Chór Polonia, który jest członkiem Związku Śpiewaków Polskich Ameryki (Polish Singers Alliance of America) – wziął udział w walnym zebraniu organizacji oraz konkursie pieśni polskiej w Filadelfii.

Chór Polonia zajął tam pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej, dodatkowo zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji chórów mieszanych, a Oksana Ostashevska, dyrektor artystyczny Choru Polonia otrzymała pierwsza nagrodę (pieniężna) w klasyfikacji dyrygentów.

W związku z zajęciem pierwszego miejsca Chór Polonia otrzymał Puchar Przechodni ufundowany przez Kardynała Hlonda i ustanowiony przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej w roku 1933.

Kopie Pucharu można obejrzeć w gablocie głównej Sali w bejsmencie kościoła Matki Boskiej Królowej Polski.

W roku 2019 Chór obchodził swoje 20-lecie. Dlatego tez oprócz musicalu „Noc Świętojańska”, zorganizowany został (w innym terminie) koncert galowy z gościnnymi występami grupy tanecznej „Polonez” i uczniami szkoły baletowej w Edmonton.

Na imprezę te zaproszono wielu gości włącznie z władzami miasta i prowincji.

Przybyla tez Mary Lou Wyrobek, prezeska Związku Śpiewaków Polskich Ameryki, która wręczyła dyplom uznania dyrektorce artystycznej Choru, Oksanie Ostashevskiej.

Zaszczycił te imprezę również Konsul Honorowy Rzeczpospolitej Polskiej, John Szumlas, który przekazał Oksanie Ostashevskiej Odznakę Honorowa „Zasłużony dla kultury polskiej”, przyznawana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski. Odznaczony podobnym medalem został również Andrzej Łabędź, członek-założyciel Choru Polonia.

Chór nagrał 4 płyty CD: dwie z kolędami, jedna z pieśniami ludowymi, a jedna z pieśniami patriotycznymi (pt. „Ojczyzno ma”).

Chór Polonia, to nie tylko oficjalne imprezy i występy. Spotykamy się co roku na pikniku, organizowanym przewaznie pod koniec czerwca lub na poczatku wrzesnia.

Obecnie Chor poszukuje nowych spiewakow, a zwlaszcz panow. Chcielibysmy tez odmlodzic nasze kadry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *